Toronto Eğitim Ataşeliği

Kanada'da '' İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yılı ve Çanakkale Zaferi'' Programı

Kanada'da, İstiklal Marşı'nın kabulünün 100'üncü, Çanakkale Zaferi'nin 106'ncı yıl dönümü dolayısıyla çevrim içi bir etkinlik düzenlendi  
Kanada'da '' İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yılı ve Çanakkale Zaferi'' Programı

Çanakkale Zaferi'nin 106'ncı yıl dönümü programı, tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı, ardından Kur'an-ı Kerim okundu.

Ottawa Büyükelçisi Kerim Uras, Çanakkale Zaferi'nin, Türk milletinin bağımsızlık aşkını ve çelikten iradesini tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.

Uras, savaşlardan ve bin bir türlü zorluktan bitap düşmüş Türk ulusuna boyunduruk vurma hayallerinin 106 yıl evvel Çanakkale'de en ağır darbelerden birini aldığını belirterek, "Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Cephesi'nde Anafartalar Grubu Komutanı olarak sergilediği üstün askeri deha ve Mehmetçiğin gösterdiği eşsiz cesaret, yenilmezlik iddiasındaki ordulara, dönemin İngiliz Harp Kabinesinin tabiriyle 'Çanakkale'nin geçilmez' olduğunu kanıtlamıştır" dedi.

 

 

Büyükelçi Suat Hayri Aka da Çanakkale Zaferi'nin, söz konusu vatan olduğunda neler yapılabileceğinin en büyük ve muhteşem delili olduğunu söyledi. Aka, "Hasta adam dedikleri bir millet, dünyanın en büyük ordularına karşı zafer kazanmıştır. Hem öyle bir zafer ki kaybedenlerin bile Türk ordusuna saygı duymasına sebep olmuştur" diye konuştu.

Toronto Din Hizmetleri Ataşeliği ve Kanada Diyanet Vakfı tarafından organize edilen etkinliğe, Türkiye'nin Ottawa Büyükelçisi Kerim Uras, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Suat Hayri Aka, Toronto Başkonsolosu Sinem Mingan, Montreal Başkonsolosu Sencer Yöndem, Vancouver Başkonsolosu Taylan Tokmak, Toronto Din Hizmetleri Ataşesi Cihan Yalçınkaya, Toronto Eğitim Ataşesi Bülent Çiftci ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Program, Toronto Din Hizmetleri Ataşeliği Görevlisi Ahmet Hamdi Karahan'ın okuduğu dua ile sona erdi.ResimResim

10 Lower Spadina Ave, Suite 300, Toronto, ON M5V 2Z2 CANADA - 1 647 777 4120 /1 437 225 5887

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.